top of page
פארק איילון - 2.jpeg

אמאוס - עמק איילון

בעקבות תכסיסיו של יהודה המכבי

נייחד את טיולנו, לאזור בו התרחש אחד הניצחונות הגדולים והחשובים של יהודה המכבי: "קרב אמאוס" נגד שני גנרלים בכירים של הצבא הסלווקי: ניקנור וגורגריאס.אמאוס, היא איילון, והיא לטרון, הכל לפי הזמן וההתרחשות. קצת רקע, לפני הטיול: לאחר פרוץ מרד החשמונאים, שלחו הסלווקים תגבורת להילחם במורדים. הצבא הסלווקי, הקים את מחנהו כאן בעמק איילון (במקום בו נמצא פארק קנדה), כשהוא נשען על העורף ממערב. ואילו יהודה המכבי, התמקם בהרים. בהיותו לוחם גרילה הדבר התאים לו. ניקנור וגורגריאס, חשוב ללכוד את יהודה במחנהו בהר, אלא שיהודה הכין להם הפתעה. הוא עזב את המחנה, לפני שהם הגיעו, עשה איגוף גדול, ותקף את המחנה שלהם ממערב, ממקום שהם כלל לא ציפו לו. כשניקנור וגורגריאס, לא מצאו את מחנהו של יהודה המכבי, הם החלו לחזור על עקבותיהם, אך אז הם גילו כי המחנה עולה באש. לאור המחנה הבוער, התפזרו חיילי הסלווקים וברחו. היה זה ניצחון מזהיר ליהודה המכבי.

 

לפיכך לטיולנו שני חלקים: החלק הראשון, יהיה תצפית אל המרחב מנקודת תצפית הנמצאת מאחורי המנזר. ואילו החלק השני, יהיה מסלול הליכה קליל ונעים, בעמק המעיינות, בפרק קנדה. 

 

תצפית חטיבה 7:

על הכביש מס' 3 מכיוון אשקלון, לאחר שעוברים את המנזר מצד ימין ואת תחנת הדלק מצד שמאל, יש פנייה פנימה ימינה לכביש משובש, העוקף את המנזר משמאל. כביש זה יוביל אותנו, לנקודת התצפית, על האזור, ועל כביש מס' אחד. תצפית זו, תאפשר לנו להבין את חשיבות האזור לאורך ההיסטוריה.

 

מסלול טיול בעמק המעיינות:

בחזרה, לכביש הראשי, המשך נסיעה מזרחה על כביש מס' 3, חולפים מתחת לגשר, ומגיעים לפארק קנדה. נוסעים בדרך הנופית ימינה עד הפיתול הגדול. שם מתחיל מסלול ההליכה שלנו. לפנינו מסלול העובר בשרידי טרסות חקלאיות, ושרידי מתקנים חקלאים שונים. בתקופת החורף (חנוכה), המקום פורח, וניתן ליהנות מפריחת השקד. 

 

מנקודת הפיתול בדרך, נתחיל את המסלול שלנו. נרד לתוך ערוץ הנחל המטורס בטרסות חקלאיות רבות. 

החרוב:

כבר בתחילה נפגוש בעצי חרוב ענקיים בעלי נוף רחב ביותר. בהזדמנות זו נספר מעט על החרוב: מקורו של החרוב, הוא מזרח אפריקה, והוא הגיע אלינו עם סוחרים, אשר השתמשו בגרעיניו כמשקולות. לכל גרעיני החרוב אותו משקל. זהו המשקל של אבני החן, הקראט. החרוב לא מוזכר בתנ"ך, כנראה שלא היה בארץ ישראל באותם ימים. ואילו בספרות התלמודית הוא מופיע מספר פעמים. בסיפור רשב"י ניזון ממנו בעודו מתחבא במערה בפקיעין; בסיפור רבי חנינה בן דוסא, שכל העולם מתקיים בשבילו, ואילו הוא העני והצנוע, חי על קב חרובים משבת לשבת. דומה כי הסיפור עם חוני הוא המרתק ביותר. 

אותו זקן שנוטע חרוב, לדורות הבאים, זוכה למנת זלזול מחוני המעגל. חוני נרדם ל70 שנה. כשהוא מתעורר משנתו, איש אינו מכיר אותו, רע לו ומר לו, והוא מבקש את נפשו למות. 

 

נמשיך במורד הנחל, הדרך עוברת במדרגות חקלאיות, מימין ומשמאל, ניתן לראות את גדרות האבן. כדי להבין מעט את הנוף נעזר במשל הכרם בישעיהו ה'. במשל זה, ישעיהו מתאר את הפעולות השונות בכרם: סקילה, עזקה, בניית מגדל, ונטיעת כרם. מעניין להתבונן בנוף מסביב ולראות עד כמה המשל הזה, נוכח בשטח. 

 

עוד אנו יורדים, ואנו פוגשים במעיין מים צוננים מתחת לעץ תאנה עבות. המעיין יוצא מתוך מגדל אבן לא גדול. בתוך מבנה זה, שוכן לב המעיין. מכאן מפכים המים.

נרד עם תעלת המים, במורד, עד שנגיע לברכה גדולה ויפה. 

 

בימי החנוכה, נצא לטייל בשעות אחר הצהרים, ערב מלווים בעששיות נפט, המהירות את דרכנו. את הטיול נסיים בסדנת ספינג', אותה לביבה צפון אפריקאית טבולה בדבש מתוק.

 

כאן מסתיים טיולינו. 

bottom of page